Internasjonal museumskonferanse til Oslo i 2026  

Munch-rommet i Nasjonalmuseet
Foto: Nasjonalmuseet / Annar Bjørgli

I september 2026 inviteres konservatorer, forskere og kuratorer fra hele verden til Oslo, som er valgt som vertsby for den internasjonale konferansen ICOM-CC.

I løpet av et drøyt tiår har det blitt investert stort i kunst, kulturarv og bevaring av kulturarven i Oslo. Byen har fått et nytt nasjonalmuseum, et nytt Munch-museum og om noen år åpner det nye Vikingtidsmuseet.  

I tillegg til å være arenaer for publikums møter med kunst og kultur, skaper de nye museene rom for forskning og ny kunnskap. De har også bidratt til å sette Oslo på kartet som en viktig kulturdestinasjon.    

Det er en bredt sammensatt nasjonal organisasjonskomité som i 2026 arrangerer konferansen i samarbeid med International Council of Museum – Committee for Conservation (ICOM-CC). Hovedprogrammet foregår i Oslo, og konferansen arrangerer faglige besøk til flere deler av landet. 

Konferansen gir den norske kulturarvsektoren mulighet til å dele utviklingslinjer og framskritt i konserveringsfeltet med internasjonale kollegaer.   

Om konferansen

Opptil 1 000 deltagere fra hele verden ventes til konferansen i Oslo. Her blir det rom for å utveksle erfaringer, ideer og kunnskap i form av teknologiske nyvinninger, foredrag og mye mer.

Den nasjonale arrangementskomiteen har representanter fra Bergen, Trondheim, Tromsø, Alta, Karasjok, Kautokeino og Oslo.  

Les mer om konferansen her

Velkommen til Oslo i 2026