Gudrun i døren
- Kunstner: Henrik Sørensen
- Datering: 1917
Om verket
Vesentlig ved dette maleriets komposisjon er plasseringen av figuren i en døråpning. Døren fungerer som en innramming, og som en grense mellom hva som utfolder seg foran og bak figuren. Kvinnen har et innadvendt ansiktsuttrykk og virker både nærværende og litt fjern på samme tid.
Svenskfødte Henrik Sørensen var en av de mest markante kunstnerpersonlighetene i Norge i tiden før og etter andre verdenskrig. Han fikk store deler av sin utdannelse i utlandet, og studerte blant annet ved Académie Matisse i Paris. Oppholdet der gjør at han ofte omtales som en av de mange nordiske Matisseelevene. Gudrun i døren er utført noen år etter Paris-oppholdet, og er et godt eksempel på Sørensens mer ”moderate modernisme”.
Portrettets form er enkel med klare blåfarger, vertikalt linjespill og redusert romvirkning. Det har et monumentalt uttrykk, og fremstår som en visuell hyllest til den portretterte, som er kunstnerens kone Gudrun (1884−1944, født Cleve). De giftet seg i 1910 og holdt sammen frem til hennes død. Gudrun omtales som en vakker, moderne kvinne, og var utdannet telegrafist. I tillegg var hun en yndet modell blant tidens norske kunstnere, ikke minst utførte hennes mann en rekke portretter av henne.
Med årene utviklet Sørensen en svært rikholdig og variert produksjon. Han arbeidet med både landskap, religiøse kirkeutsmykninger, figurkomposisjoner og bilder preget av sterkt samfunnsengasjement. I tillegg ble han en av periodens betydelige portrettmalere i Norge.
- Datering:
- 1917
- Andre titler:
- Gudrun at the Door (ENG)
- Betegnelse:
- Maleri
- Materiale og teknikk:
- Olje på lerret
- Teknikk:
- Olje
- Materiale:
- Lerret
- Mål:
- 106 x 84,3 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Motivtype:
- Portrett
- Motiv - person:
- Sørensen, Gudrun (avbildet person)
- Inventarnr.:
- NG.M.01174
- Registreringsnivå:
- Enkeltobjekt
- Ervervelse:
- Kjøpt 1918
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Høstland, Børre
- Opphavsrett:
- © Sørensen, Henrik/BONO
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Henrik Sørensen
Trappen i DogepalassetHenrik Sørensen1947
Fransk sommerHenrik Sørensen1920
Tidlig vår, HakadalHenrik Sørensen1945
Møtet. Studie til krematoriefrise i ÅlesundHenrik Sørensen1956–1957
Fossegrimen. Ubenyttet utkast til RådhusdekorasjonenHenrik Sørensen(Påbegynt 1938, avsluttet 1950)
Det kveldes i StøylsdalenHenrik Sørensen1947
Et stykke borte i åsen, hvor han aldri hadde sett annet enn skog og kratt før, sto det en gammel trekirkeHenrik Sørensen4. juli 1916
Illustrasjon til "Rike Per Kremmer", P. Chr. Asbjörnsen og J. Moe, Samlede eventyr, 1936Henrik SørensenFør 1936
Gutten hugg av hodet og nappet tre fjær av stjerten på hamHenrik SørensenFør 1936
Illustrasjon til "En frierhistorie", P. Chr. Asbjörnsen og J. Moe, Samlede eventyr, 1936Henrik Sørensen1932
FjellgårdHenrik SørensenFør 1936
Illustrasjon til P. Chr. Asbjörnsen og J. Moe, Samlede eventyr, 1936Henrik SørensenJuli 1932


















































