Nattlig scene fra inkvisisjonen
- Kunstner: Francisco de Goya
- Datering: Antagelig 1810
Om verket
Dette lille, skissemessige og usignerte maleriets ekthet har vært omdiskutert og grundig undersøkt. Da Nasjonalgalleriets direktør, Jens Thiis, skrev om Chr. Langaards samling i 1913, var han ikke i tvil om at bildet var malt av Francisco Goya. Andre kunsthistorikere har ikke vært like overbevist. Et viktig moment i diskusjonen dukket opp i 1960: Da ble partier med overmaling på forsiden og baksiden av maleriet fjernet og påskriftene X.9. og G. X.9. kom til syne. Påskriftene refererer seg til inventariet over Goyas bo i 1812. Seks beslektede malerier er kjent med den samme merkingen, og fire av disse utgjør tydeligvis en serie.
Det er foretatt tekniske analyser av museets maleri som viser at det kan være fra Goyas tid. Verken det at Goya har eid maleriet eller tekniske undersøkelser beviser at mesteren selv har malt det, men det er vektige indisier. Maleteknikk og kunstnerisk kvalitet er også viktige momenter. I dag mener de fleste ekspertene at Nasjonalmuseets maleri er ekte.
Goya var aktiv i mange år og svært produktiv, som maler, tegner og grafiker. Hans verk er tallrike og varierte både motivmessig og stilistisk. Nattlig scene fra inkvisisjonen inngår i en gruppe mindre malerier som Goya utførte con amore – fordi tematikken opptok ham, og ikke som resultat av et oppdrag. Både som billedfortelling og rent malerisk bærer de preg av kunstnerens sterke engasjement i samtidens grusomme menneskeskjebner. Museets maleri viser munker, soldater og delinkventer med hvite kapper – antakelig i prosesjon til retterstedet.
- Datering:
- Antagelig 1810
- Andre titler:
- Night Scene from the Inquisition (ENG)
- Betegnelse:
- Maleri
- Teknikk og materiale:
- Olje på treplate
- Teknikk:
- Olje
- Materiale:
- Tre
- Mål:
- 30,1 x 40 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Motivtype:
- Historisk scene eller person
- Inventarnr.:
- NG.M.01347
- Registreringsnivå:
- Enkeltobjekt
- Ervervelse:
- Testamentarisk gave fra Christian Langaard, innkommet 1923
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Børre Høstland/Høstland, Børre
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Francisco de Goya
Portrett av en picador
Ved daggry drar viFrancisco de GoyaMellom 1797 og 1798 (plate) / 1799 (trykk)
For en grusom skjebne!Francisco de GoyaMellom 1812 og 1815 (plate) / 1863 (trykk)
Alt står på hodetFrancisco de GoyaMellom 1815 og 1820 (plate) / 1863 (trykk)
Forstår du? ... som jeg sier .. pass på! ellers ..Francisco de GoyaMellom 1797 og 1798 (plate) / 1799 (trykk)
Heller ikke denne gangFrancisco de GoyaMellom 1812 og 1815 (plate) / 1863 (trykk)
Ingenting. Det vil vise segFrancisco de GoyaMellom 1812 og 1820 (plate) / 1863 (trykk)
Hvilket offer!Francisco de GoyaMellom 1797 og 1798 (plate) / 1799 (trykk)
VeldedighetFrancisco de Goya1810 (plate) / 1863 (trykk)
Intet mer kunne gjøresFrancisco de GoyaMellom 1797 og 1798 (plate) / 1799 (trykk)
Det sammeFrancisco de GoyaMellom 1810 og 1815 (plate) / 1863 (trykk)
Hvorfor gjemme dem bort?Francisco de GoyaMellom 1797 og 1798 (plate) / 1799 (trykk)

















































