

Britta Marakatt-Labba deltok i demonstrasjoner mot utbyggingen av Alta-Kautokeinovassdraget rundt 1980. Opplevelsen av at politiet fengslet fredelige demonstranter, var skremmende. Kråker representerer statlig autoritet i Gárjjat/Kråkene, og likheten mellom den mørke, åtseletende fuglen og politi var utgangspunktet for broderiet.
I Girddi noaiddit / Flyvende sjamaner blir politiet i form av rotter sluppet i sjøen av flygende noaider. En noaide er bindeledd mellom det menneskelige og åndelige. De kan forflytte seg under transe og verne mot skadelige krefter. Broderiene er viktige forbilder for ny protest. Under samiske demonstrasjoner i Oslo 2023, ble Garjját igjen relevant i form av kamprop og joik.
Utforsk utstillingen i 3D
Presseomtale
– Lagabui 170.000 olbmo leat galledan sámi dáidačájáhusa Oslos.
– Sommerens, årets og kanskje tiårets kunstopplevelse.
– When I enquire about the proudest achievement of her career, she beams – it is this exhibition.
– Noe av det beste man har kunnet oppleve i hovedstaden på lenge.
– Att få uppleva Britta Marakatt-Labbas mästerverk är en nåd.
– Britta Marakatt-Labbas «Sylkvasse sting» på Nasjonalmuseet er en vakker utstilling om samisk hverdagsliv og kultur.
– Sami artist pioneer at the National Museum of Norway.
– Du må stå i kø for å se hovedverket. Det er verdt ventetiden.
– Britta Marakatt-Labbas myldrende verden av samisk historie, mytologi og aktivisme fortjener et skikkelig stort publikum. Nå ligger alt til rette for det.
– Britta Marakatt-Labbas utstilling på Nasjonalmuseet viser at alternative livsformer til kapitalismen er mulig å billedliggjøre.
– Ruvende utstilling: Poesi, politikk og samisk inspirasjon
– Med nål og tråd forteller den uforlignelige Britta Marakatt-Labba samenes historie. «Sylkvasse sting» rommer sorg, kjærlighet og fandenivoldsk hevnlyst.
– Jeg tror jeg kan love deg at dette er en utstilling du aldri kommer til å glemme.
– Čuohcci epihkalaš sákkastagat mat guoskkahit áiggi áibbašeami.
– Nasjonalmuseet understreker et forventet konfliktfelt i den store og betimelige presentasjonen av Britta Marakatt-Labba. Samtidig er hvert enkelt broderiverk en usedvanlig opplevelse.
– Historisk utstilling på Nasjonalmuseet.
– Det er den største utstillingen noensinne med Brittas verker.
Prosjektleder: Espen Kregnes, Silje Hyenes Lysne
Kurator utstilling: Anne Sommerin Simonnæs, Randi Godø
Kurator formidling: Camilla Frøland Sramek
Pressekontakt: Rannveig Falkenberg-Arell