Vev og mote: Røde tråder i museets historie

I år er 150 år siden Kunstindustrimuseet i Oslo ble grunnlagt. Sammen med Kunstindustrimuseets venneforening, inviterer Nasjonalmuseet til en serie på fire foredrag som setter søkelys på museets historie, samlinger og betydning.
I seriens tredje arrangement skal vi inn i tekstilenes historie. Vi får foredrag fra stipendiat ved Nasjonalmuseet, Adine Ødegård Lexow, og kurator Janne Helene Arnesen.
I foredraget «Frida Hansen og den norske vevrenessansen» trekker Lexow fram tekstilkunstneren Frida Hansen som sentral aktør for vevingens norske blomstring rundt forrige århundreskifte. Etter dette tar Arnesen tak i historien om Nasjonalmuseets draktsamling i foredraget «Mote på museum». Samlingen fikk sitt startskudd med draktparaden i 1933.
Foredragsserien løper gjennom høsten og belyser ulike perspektiver på Kunstindustrimuseets 150-årige historie. Arrangementet er eksklusivt for medlemmer av Kunstindustrimuseets Venneforening og Nasjonalmuseets medlemmer.
Logg inn i medlemsportalen for å reservere billett. Det er mulig å hente ut to billetter per medlem, til deg selv og en gjest. Møt opp presist. Ved manglende oppmøte mister du plassen din.


