Om verket
Frits Thaulow var i Venezia ved to anledninger, i 1894 og 1897. Rød kirkevegg er sannsynligvis malt under oppholdet i 1894. Bildet domineres av kontrasten mellom den sterkt røde veggen i sentrum, den krittende hvite konstruksjonen til venstre og den grå hellegangen til høyre. Thaulow har her anvendt de fargeharmonier han forbandt spesielt med Venezia: ”vieux rose og oksyderet Sølvgraat”. Den røde murveggens fargespill er eminent skildret med bruk av impresjonismens raske penselføring og korte strøk.
Både Rød kirkevegg og Vinter er gode eksempler på Thaulows hovedmisjon som kunstner: l’art pour l’art, kunsten for kunstens egenskyld. I motsetning til sin venn, kollega og svoger Christian Krohg, ønsket ikke Thaulow et politisk eller samfunnsengasjert budskap i sine malerier. Hans uttrykte hensikt var å framheve det maleriske, de ulike elementenes taktile karakteristika. Rød kirkevegg er et bittelite utsnitt av byen som fascinerte Thaulow. Han forteller i noen av sine reisebrev om folkelivet i Venezia, både om lokalbefolkningen og de utallige tilreisende. I dette maleriet er det derimot ingen mennesker med. Kunstneren har konsentrert seg om det maleriske, og det nærmest skissemessige formatet kan tyde på at det er malt på stedet. Vi ser hvordan Thaulow har arbeidet med lysvirkningene på veggen i den røde bygningen, den gruslagte plassen og det hellelagte partiet. Tross maleriets beskjedne format, er det både inderlig og sterkt i sitt uttrykk.
- Datering:
- (1894)
- Andre titler:
- Red Church Wall in Venice (ENG)
- Betegnelse:
- Maleri
- Materiale og teknikk:
- Olje på lerret
- Teknikk:
- Olje
- Materiale:
- Lerret
- Mål:
- 38,5 x 46,3 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Inventarnr.:
- NG.M.00737
- Registreringsnivå:
- Enkeltobjekt
- Ervervelse:
- Kjøpt for A.C. Houens fond 1907
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Børre Høstland/Lathion, Jacques
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Frits Thaulow
Måneskinn, DieppeFrits ThaulowAntagelig mellom 1894 og 1898
Munker på dekketFrits Thaulow(1898)
Fra BretagneFrits Thaulow(1901)
Utenfor festningsmuren, MontreuilFrits Thaulow(1893)
Vinter ved AkerselvaFrits Thaulowca. 1897
Fra SlottsparkenFrits Thaulow1882
Fra KragerøFrits Thaulow1882
14. juli i DieppeFrits ThaulowAntagelig mellom 1894 og 1898
Gate i VeneziaFrits Thaulow(1894)
Kveldstemning, DieppeFrits ThaulowAntagelig mellom 1894 og 1898
Kveldstemning fra BeaulieuFrits Thaulow(1903)
Fransk havn (Le Havre)Frits Thaulow1875







































