Borgøya
- Kunstner: Lars Hertervig
- Datering: 1867
Om verket
En drømmeaktig stillhet preger landskapsmotivet fra kunstnerens fødested, Borgøya i Tysvær i Rogaland. Bildet er ikke en realistisk naturgjengivelse, men baserer seg på romantikkens grunnidé om den subjektive tolkning. Det er Hertervigs personlige opplevelse av landskapet vi her får presentert. Gjennom hans betoning av det største fjellets bratte stigning, fremstår det merkelig høyt i forhold til de omkringliggende fjellformasjonene. Fjellet får et underlig majestetisk uttrykk. Delvis gjemt bak gåtefull tåke, synes det å gli frem fra en disig sky, der det, som skipene like ved, mykt hviler over det blikkstille vannet.
Et særegent, gåtefullt lys preger naturen. I det fjerne er lyset nærmest perlemorskimrende, og i forgrunnen hardere. Steinene nær oss er detaljert og saklig beskrevet, og synes derfor mer sansbart til stede. Slik antydes et skille mellom vår nære, fysiske virkelighet og en fjern, ikke-fysisk dimensjon. Sentralt plassert i bildet står klippen som en ærefryktinngytende portal, som en overgang fra én virkelighet til en annen. I en slik sammenheng fremtrer de små, svakt antydete skipene som et bilde på menneskets skjebne og ferden fra liv til død.
Det er en atmosfære preget av ro og stillhet i bildet. Dette understrekes av komposisjonens stabiliserende sentrering rundt fjellet, som bidrar til å formidle et inntrykk av noe permanent og uforanderlig.
- Datering:
- 1867
- Andre titler:
- Island Borgøya (ENG)
- Betegnelse:
- Maleri
- Materiale og teknikk:
- Olje på lerret
- Teknikk:
- Olje
- Materiale:
- Lerret
- Mål:
- 61,7 x 69,5 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Motivtype:
- Landskap
- Inventarnr.:
- NG.M.02890
- Registreringsnivå:
- Enkeltobjekt
- Ervervelse:
- Kjøpt 1973
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Lathion, Jacques/Børre Høstland
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Lars Hertervig
SkystudieLars HertervigAntagelig 1858
Femetasjes hus ved strandenLars Hertervig1890-tallet
Skystudie med solLars HertervigAntagelig 1858
Gutt med pipe og båtlueLars Hertervig1858
Skystudie med solLars Hertervig1858
StenblokkLars Hertervig1858
FjordlandskapLars HertervigAntagelig 1858
Seilskuter og robåter i urent farvannLars HertervigMellom 1856 og 1863
Myrlendt landskapLars HertervigAntagelig 1863
Landskap med hus i utkanten av StavangerLars HertervigAntagelig 1858
Skoglandskap med popler, hus og veiLars Hertervig1858
Store steiner på strandenLars Hertervig1853

















































