Omvisning

Kuratoromvisning: Maleri̶n̶n̶e̶

Maleri av to kvinner som ser mot noe utenfor bilde
Artemisia Gentileschi, «Judit og tjenestekvinnen med Holofernes' hode» (utsnitt), 1639 eller 1640 © Deponert av Sparebankstiftelsen DNB 2022
Foto: Nasjonalmuseet / Børre Høstland

Velkommen til kuratoromvisning!

Kunsthistoriker Patricia Cavizzini er medkurator for «Maleri̶n̶n̶e̶», og holder to omvisninger i forbindelse med åpningen. Cavazzini har doktorgrad i kunsthistorie med spesiale innen italiensk renessanse og barokk. 

Mellom 1550 og 1650 klarte flere kvinner å etablere seg som profesjonelle kunstnere i en kunstverden dominert av menn. «Maleri̶n̶n̶e̶» viser at de ikke var unntak, men sentrale aktører i Europas kunstliv.  
 
Gjennom verk av kunstnere fra Nord- og Sør-Europa synliggjør utstillingen kunstnerskap som lenge har vært utelatt fra kunsthistorien, og åpner for nye perspektiver på hvem som får plass i fortellingen om kunsten. 

Omvisningen holdes på engelsk. Arrangementet er gratis med inngangsbillett til museet. Oppmøte i utstillingen i Lyshallen.