Barokkanerne spiller italienske kvinnelige komponister

Velkommen til konsert!
I denne konserten får du høre musikk av de kvinnelige pionerkomponistene Maddalena Casulana, Francesca Caccini og Barbara Strozzi på 15- og 1600-tallet.
Casulana var luttspiller og sanger og ble den første kvinnen som utga sin egen musikk med hennes første bok av madrigaler. Vidunderlige flerstemmige madrigaler om temaer som adskillelse og kjærlighet kontrasteres med den senere barokkstilen til Caccini og den dramatisk vakre musikken til Barbara Strozzi.
Med seg har Barokkanerne den italiensk-irske sangeren og gambisten Giovanna Baviera og de profilerte norske tidligmusikkspesialistene Ingeborg Dahlheim, Daniel Sæther og Filip Eshetu Steinland, på vokal. Sammen med Thomas Boysen og Jadran Duncumb på lutt tar de med seg lytteren på en musikalsk reise der instrumentelle improvisasjoner, blandes med madrigaler og arier, og hvor der den italienske poesien, kontrastene og følelsene står i sentrum.

