Film fra Sør: Adrián Villar Rojas

Velkommen til eksklusiv visning av to filmer av den argentinsk – peruanske kunstneren Adrián Villar Rojas.
Filmene «The Most Beautiful Moment of War» (2014-17) og «The War of the Star» (2018) utspiller seg i Yangji-ri, en landsby i buffersonen rett sør for den demilitariserte sonen mellom Sør- og Nord-Korea. Mange av innbyggerne var i 80-årene når filmene ble spilt inn, og bosatte seg i området etter Koreakrigen. De spiller hovedrollene i filmene og blir aktive deltagere i dokumentasjonen av et lokalsamfunn der historie og minner står i fare for å forsvinne sammen med dem.
Prosjektet nærmer seg denne dokumentasjonen av hverdagslivet gjennom begrepet «transfiksjon», og stiller spørsmål ved hvordan et arkiv kan skapes uten bare å gjenskape etablerte vestlige arkiveringssystemer. Her blir fiksjon et middel for å produsere og samle inn informasjon: Når livet i Yangji-ri dokumenteres, blir det samtidig transformert, noe som skaper nye dokumenter, betydninger og minner. Dette samspillet mellom fiksjon og dokumentasjon – i likhet med samspillet mellom teknologi og natur – står sentralt i Villar Rojas kunstneriske praksis.
Villar Rojas oppnådde internasjonal anerkjennelse etter sin prisbelønte presentasjon i den argentinske paviljongen under Veneziabiennalen i 2011, og har siden det stilt ut over hele verden.
Filmvisningen er en del av programmet til utstillingen «Adrián Villar Rojas. The End of Imagination», som åpner 18. november i Nasjonalmuseet. Før visningen vil kurator i Nasjonalmuseet Ingvild Krogvig gi en kort introduksjon til Villar Rojas arbeid og utstillingen hans i Nasjonalmuseet.


