Om verket
På Frognerstranda i Oslo, rett ved E18, står Arnold Haukelands store, iøynefallende skulptur i syrefast stål, Dynamikk, som ble reist i 1966. Haukeland benyttet ulike materialer, teknikker og uttrykk, men de fleste vil nok forbinde ham med de mange utendørs monumentalskulpturene som er plassert rundt i landet.
Hans kunstutdannelse startet i Oslo, i 1944-45 studerte han med Per Palle Storm og Stinius Fredriksen ved Det illegale akademi. Deretter dro han til Paris, senere til Danmark, Spania, Italia og Hellas. Til å begynne med arbeidet han figurativt, men utenlandsreisene viste ham nye arbeidsmåter, med friere modellering og brutte kubistiske former. Han fattet interesse for uttrykk som formidlet dynamikk og energi, og mot slutten av 1950-tallet og begynnelsen av 1960-tallet ble arbeidene hans stadig mer modernistiske. Dette ga støtet til en rekke oppdrag. I 1962 ble Air oppført på Blindern i Oslo som den første abstrakte monumentalskulpturen her i landet, og fire år senere kom altså Dynamikk. Den ble også laget i mindre formater. Dynamikk II er en tidligere versjon. Også den er tilvirket i stål og sveiset, men den er i tillegg rødmalt. Skulpturen rekker ut og opp i rommet, som en fugl som er i ferd med å lette. Den utrykker stor energi og synes nesten å stige vektløst ut av sokkelens forankring. Dette er en nyskapende skulptur som tydelig «taler tidens språk», noe kunstneren var svært opptatt av. Han var en sterk stemme i tidens norske kunstdebatt, og hans arbeider fikk stor betydning for senere norske billedhoggere.
- Datering:
- (1963)
- Betegnelse:
- Skulptur
- Materiale og teknikk:
- bemalt stål
- Teknikk:
- Sveiset, Bemalt
- Materiale:
- Jern
- Mål:
- 215 x 100 x 117 cm
- Høyde: 150 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Inventarnr.:
- MS-03304-1988
- Registreringsnivå:
- Komplekst objekt
- Ervervelse:
- Overført fra Riksgalleriet 1988
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Børre Høstland
- Opphavsrett:
- © Haukeland, Arnold/<a href="https://www.bono.no/" target="_blank">BONO</a>
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Arnold Haukeland
Jakob WeidemannArnold Haukeland1957
AtomidolArnold Haukeland(1960)
Oksen ClaesArnold Haukeland(1955)- Amerikanere i Paris IIArnold Haukeland1961/1989
JordkrefterArnold Haukeland(1972)
Magnus PoulssonArnold HaukelandUten år- Havdronning, modell (II)Arnold Haukeland(1980)
SolskulpturArnold Haukeland(1980)
Fuglen IArnold Haukeland1964
Portrett av Johan BorgenArnold Haukeland1965–(1969)
SøyleArnold Haukeland(1970)
Islandsk kvinneArnold Haukeland(1948)





























