Morgen ved Ny-Hellesund
- Kunstner: Amaldus Nielsen
- Datering: 1885
Om verket
Det er tidlig morgen ved kysten. En lav sol kaster sine første gylne stråler ned på de blankskurte holmene i et smalt sund og på en klynge trehus i ly av storhavet. På den blikkstille vannflaten ror en mann innover sundet. Han har kurs mot en notkork lengre framme. Det ser ut til at han skal trekke garn. Helt til venstre ses akterstavnen og en mast på en større seilskute. Kunstneren har vært nøye med å male alle detaljene, ikke minst i forgrunnen hvor tangen ligger i fjæra. Den plastiske modelleringen av holmene, refleksene på vannet, avskjæringen av seilskuta og maleriets tittel understreker det realistiske og autentiske i bildet.
I 1881 var Amaldus Nielsen for første gang i Ny-Hellesund, en trygg uthavn hvor båter kunne søke ly i dårlig vær. En morgen sto han tidlig opp og gjorde en studie av sundet badet i morgenlys. Studien ble utgangspunktet for dette bildet, malt i atelieret noen år senere. Med årene skulle det bli en rekke versjoner av dette populære motivet. Maleriene vitner om en kunstner med sans for å skildre lys og atmosfære gjennom presise registreringer. Typisk for hans kunstsyn er uttalelsen han ga i en samtale med dikteren Vilhelm Krag: ”… tror De at jeg slurver når jeg maler et motiv jeg holder av? Naturen har et ansikt liksom mennesker og det er disse ansiktene jeg maler.”
Amaldus Nielsen er en overgangsfigur mellom nasjonalromantikken og naturalismen og en av de første friluftsmalere i norsk kunst. Han er særlig kjent for sine kystmotiver og blir gjerne kalt for ”Sørlandets maler”.
- Datering:
- 1885
- Andre titler:
- Morning in Ny-Hellesund (ENG)
- Betegnelse:
- Maleri
- Materiale og teknikk:
- Olje på lerret
- Teknikk:
- Olje
- Materiale:
- Lerret
- Mål:
- H 101,2 x B 175 x D 3,7 cm
- Emneord:
- Bildende kunst
- Klassifikasjon:
- 532 - Bildende kunst
- Motivtype:
- Landskap
- Inventarnr.:
- NG.M.00326
- Registreringsnivå:
- Enkeltobjekt
- Ervervelse:
- Gave fra damer i Kristiania 1886
- Eier og samling:
- Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design, Billedkunstsamlingene
- Foto:
- Høstland, Børre/Lathion, Jacques
Nasjonalmuseets samlingskatalog er en levende katalog med informasjon samlet siden 1830-årene. Noen av postene kan inneholde språk eller idéer som i dag kan oppleves som utdaterte, støtende eller diskriminerende, knyttet til for eksempel kjønn, seksualitet, etnisitet eller funksjonsnedsettelse, og som kan være i utakt med museets verdier relatert til likeverd og mangfold.
Har du forslag til hvordan denne posten kan forbedres? Vi vil gjerne høre fra deg!
Hvis du ønsker mer informasjon om enkeltverk i samlingen på nett eller om verk som ikke er publisert på nett, ta kontakt med museet. Du kan lese mer om samlingsarbeidet og katalogiseringspraksisen i museet her.
Flere verk av Amaldus Nielsen
Ensomt sted. (Hoven ved Mandal)Amaldus Nielsen1901
KystlandskapAmaldus Nielsen1861
Fra MaurangerfjordenAmaldus Nielsen1889
Aften ved HvalerAmaldus Nielsen1879
Ænes ved HardangerfjordAmaldus Nielsen1886
Fra Risøbank ved MandalAmaldus Nielsen1889
Fiskerhjem, Gamle HellesundAmaldus Nielsen1895
Kvernhus i Frostestad ved MandalAmaldus Nielsen1863
Fra RekefjordAmaldus Nielsen1883
Munkestova ved BalestrandAmaldus Nielsen1865
KunstnerviftenHans Heyerdahl, Thorolf Holmboe, Fredrik Kolstø, Otto Sinding, Gustav Lærum, Gerhard Munthe, Hans Gude, Jacob Bratland, Axel Ender, Asta Nørregaard, Eilif Peterssen, Elisabeth Sinding, Karl Uchermann, Severin Segelcke, Christian Skredsvig, Amaldus Nielsen, Carl Fredrik Sundt-Hansen, Christian Krohg1898

















































